Ağlamak

Derin derin nefes al…Gözlerini hızlı hızlı açıp kapa… Yüzünü dönmeden gözlerini sakla… Sesini, titrekliği fark edilmeyecek  seviyeye düşür ve mümkün mertebe az konuş…

Bunlar bir erkeğin çaresiz kaldığı durumlarda ağlamamak için başvurduğu yöntemlerden sadece birkaçı. Gerçi o ne kadar direnirse dirensin gözlerinden akmayan yaşlar velev ki burnundan olsun yatağından dış dünyaya çıkacak bir mecra illa ki bulur.

Bir kadın eğer Erkek gözüyle bakabilseydi deni dünyanın erkek için ne denli zalim olduğunu anlayabilme kabiliyeti ilmelyakin derecesinden ancak aynelyakin derecesine çıkabilirdi. Erkek için ağlayamama çıkmazı da acımasız hayatın  bu minvaldeki  izdüşümlerinden biridir. Zira erkek ağlamaz, ağlayamaz, ağlamamalıdır. Yumuşak damlaların yumuşak yanaklardan yumuşakça süzülürken yumuşakça silinmesi Acizliğin göstergesi, zayıflığın işaretidir ben erkeğim diyen için.  Dolayısıyla erkekliğin şanına o lekeyi sürdürmemesi lazımdır. Bu durum çoğu kez erkeğin “öküz” olmasına, “duygusuz” olarak vasıflanmasına sebep olsa da erkek cinsi namına halel getirmeme adına bunu kabullenmek durumunda kalır.

Halbuki ağlamak için gerekli tüm şartlar oluşmuşken ağlayamamak ne zor bi iştir. Eğer bu güç olayın tarifi yapılacak olsa şöyle denilebilir: “Ağlaması geldiği halde ağlayamamak, b,biyolojik olarak suyun tüm baskılarına rağmen baraj kapaklarından su sızdırmamak için kimyanın bozulması neticesini doğuran fiziksel mücadeledir.” Yani içten gelen kuvvete karşı dıştan yapılan dengeleme çabası. Lakin işin garabet kısmını oluşturan ciheti, elma ile armudu toplamaya benzeyen, bâtınî olan dahili kuvvete karşı zahiri güç ile beyhude bir direniş olmasıdır.

Öte yandan bu olay Erkeğin kadından güçlü olduğunun en kuvvetli delillerinden biridir. Kadınlar ağlarken rahatça, yok yok, sonuna değin kendini zorlayarak, Nuh Tufanını tekerrür ettiren sahneleri canlandırır. Göz, burun, ağız namına bir canlının ne denli salgı akıtabileceği delik varsa tüm sıvılarını cömertçe akıtır. onun için  Ağladığının duyulması değil ses frekansının düşük olması utanç kaynağıdır. Üstelik bunların ötesinde aynı durumda olan bir erkeğe sarılıp ondan teselli bekler.  Erkek de bu beklenti sebebiyle dik durur. Yıkılmadım, ayaktayım görüntüsünü verir.Baş rolünü oynadığı filmde muhteşem bir performans sergiler. Ancak Bu sahnedeki rolü bünyesindeki tezatlıkla dikkati çeker. Süleyman (as)’ın dayandığı ve kurtların dadandığı bastonu kadar zayıf fakat teslimi ruh ettiğini  cinlerin dahi bilmediği denli kavidir.  Erkek Dışa atarak soğutamadığı 2 hidrojen ve bir oksijeni birbirinden ayırır ve ayırdığı hidrojenle içini yakarken oksijeniyle ruhunu küle çevirir. Masal değil ki Zümrüdüanka olup küllerinden doğsun; Cehennem değil ki günahının bedelini çektikten sonra Cennet’e girsin. Arapların dediği gibi, ba’de harabil basra…

Erkekler ağlamaz. Ağlasa bile gizli gizli ağlar ve ağladığını inkar eder. Talebeyken yurtta kalır, yorganın battaniyenin altında ağlar. Büyür, banyoya sığınır. Evlenir, kendini. dağlara vurur. Ne zaman ki yalnızlık bulutlarını tenha şimşeğiyle kamçılar; sanki gök kubbe delinir. Kar, tipi, fırtına, hortum,  tusunami  gibi felaketler, kütlesinden fersah fersah öte enerjiye sahip bu bomba karşısında adeta cüceleşirler.

Erkek sadece –yalnız olmak şartıyla- sevdiği kişileri gömdüğü kabir başında ve kucağındaki bebeğin yanında ağlar. Bir rivayete göre bunu arkasında şahit bırakmamak için yapar. Başka bir rivayette ise bunların şahitlik yapamayacak kişiler olduğuna dikkat çekilir.

Erkekler yalan söylediğinde muhakkak belli ederler. Geride Kendilerini ele verecek kırıntılar bırakırlar. Belki bunun yegane istisnası erkekler ağlamaz yalanıdır. Kendisi bunun yalan olduğunu bilse bile başkalarına bunun doğru olduğuna inandırmayı başarır.

Tüm bunları nerden mi biliyorum? Kendimi tanıtayım. ben Hamza. İsmiyle cismiyle insan denen varlığın erkek cinsinden olan… Babanız, erkek kardeşiniz, oğlunuz gibi…

Duam odur ki Allah hiçbir erkeği çevresine doğruluğuna inandırdığı bir yalan söylemek zorunda bırakmasın.

 

Reklamlar

Ağlamak” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s