Zamanda Yolculuk: Dejavu

Hiç şimdiki anı daha önce yaşadım dediğiniz oldu mu? Bir anda zamanda yolculuk edip geçmişe, oradan tekrar bugüne geldiniz mi? Peki bir olay olagelirken bir heykel katılığında mat gözlerle etrafınıza bakındığınızı hatırlıyor musunuz? Hemen öyle telaş etmenize gerek yok.Çünkü siz de bunu söyleyen yada söylemekten çekinip içine atan kalabalıklardansınız ki bu kalabalıklar insanların %50’sinden fazla.İşte bu olaya “dejavu” deniliyor.

Dejavu,yaşanılan bir olayın veya anın daha önceden yaşanmış hissine kapılma;  görülen bir yerin daha önceden bilinmiş olma duygusudur. Kelime dilimize Fransızca’dan geçmiş. “déjà”  (daha önceden) ve voir (görmek) fiilinin geçmiş zamanda çekimi olan “vu” nun toplamı ile türemiştir.

Deja Vu’nun tarihi çok eskilere dayanmasına rağmen konuyla ilgili araştırmalar bilimsel anlamda 20 yüzyılda başlamış.Temeli kesin olarak bilinmese de doğa üstü, harikulade bir olay olmadığı, hafıza ile ilgili yaşanan bir dengesizlik sonucu yaşanan olayın daha önceden yaşanmış gibi algılanmasından ibaret olduğu bilimsel çevreler tarafından açıklanmaktadır.

Bilimsel olarak şu şekilde gerçekleşir:Beyin, yorgunluk veya başka sebeplerden dolayı bir görüntüyü, sesi, vb. herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamaması bu olaya neden olabilir.Beyin bu veriyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir.

Filmlere konu olan bu olayın gerçeklik payı yoktur.Bunu aklen de kavrayabiliriz.Çünkü zaman bir nehirdir ve “aynı nehirde iki kere yıkanılmaz”. Diyelim ki nehrin suyu geriye aksa ve aynı zamana geri dönseniz bile aynı olayı yaşama ihtimaliniz yine yok.Çünkü yer, kişisel psikoloji, çevresel faktörler gibi bir çok etkiye maruz kalırsınız.Bu demek oluyor ki aynı kalan hiçbir şey yoktur. Heraklitos’un dediği gibi “Değişmeyen tek şey değişimdir”

Hadi bunu da geçelim ve biraz daha uç fikirlere doğru açılalım.Çağımızda hala reankarnasyona inanlar var.Neye dayanıp söylerler tartışılır ama varsayalım dedikleri doğru.Bu durumda dejavu olması yine de neredeyse imkansız.Zira bir olayı paylaşan iki kişinin diğer hayatlarında aynı olayı aynı şekilde paylaşmaları ne derece mümkün olur, varın siz düşünün.Üstelik bu kişiler diğer hayatlarında nerede olacaklar ve hangi kimlikle yaşayacaklar?

Tüm bunların çerçevesinde denilebilir ki insanın yaşadığı bu olay sadece duyguda kalır.Bunu hissetmek özel bir şey değildir.Yani insanın 6. Hissi olduğunu göstermez.

Sen hiç “dejavu“yu yaşadın mı, derseniz, evet yaşadım.Burda önemli olan bunlara özel anlamlar atfedip kafayı bunlara takmamak.

Amerikalıların dediği gibi:Dejavu baby!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s