Yeni Milli Tipimiz: Recep İvedik

(Seneler önce yazmış olduğum yazımı, İvedik serisinin 5.si çıkınca ivedilikle yayınlamak istedim.)

Neler oluyor bize?

Giyimimizden saç şeklimize, yemek kültürümüzden müzik anlayışımıza büyük değişiklerin meydana geldiği günümüzde insanımızın mizah anlayışında da değişmeler oldu.

 

Bugünlerde beyaz perdede çokça konuşulan bir yapım yer alıyor.Gişe rekorları kıran, tiplemesiyle herkesin dikkatini üstüne çeken bir komedi filmi.Hayranları olduğu kadar ateşli karşıtlarının olduğu ve bir çok eleştiriye maruz kalan bir uzun metraj filmi.Tabi ki bahsettiğim film Recep İvedik’ten başkası değil.

Bu tiplemeyi izleyen çocuk kendisine şu soruyu sorabilir : “Acaba Darwin haklı mıydı?”

Haberlerde, video sitelerinde ve bir çok insanın diline pelesenk olmuş filmi merak edip izlemek istedim.Elime sinema çekimi bir kopyası geçti.Heyecanla açıp izlemeye başladım.Gerçi serinin ilk filmini beğenmemiş ve açıkçası filme uyuz olmuştum.Yeni filmi çekilince önceki filmden gelen ön yargı vardı.

Ama bir taraftan da içten içe güzel bir beklenti içerisindeydim.Daha doğrusu ortam böyle bir beklenti doğurmuştu. Öyle ya bunca insan bir şey diyorsa vardır bir bildikleri.Fakat heyhat! Filmin 15. Dakikasından öteye gidemedim. Amanın, o ne menem bir şeydi öyle.

Filmin mizahi anlayışı ilkokul çocuklarının sokakta yaptığı küfürlü esprilerden ibaret.İzlerken bazı sahnelerde utanmamak elde değil.Filmlerde bozuk bir genç görebilirdiniz ama yaşlı başlı ninelerin bozulduğuna da ilk defa şahit oluyorum.İlkel bir iletişim kuran zeka seviyesinden mahrum bir yapım.İşte size yeni halk kahramanı: Recep İvedik.Hepimize hayırlı olsun.

Ekonomik krizdeyiz, insanımızın her zamankinden fazla gülmeye ihtiyacı var, diyenleri duyuyorum. Efendim, biz kimsenin gülmesine bir şey dediğimiz yok.Tabi ki istediğiniz  filmi izleyebilirsiniz  ama bir şeyi beğeniyorsan, eğer frekansınız tutuyorsa sen de onun gibisin demektir.

“Edebi edepsizlerden öğrenmek” sözünün kifayet etmediği bir durumla ilk defa karşılaştım.

 

Bir de böyle filmlerin bizden götürdüğü önemli bir şey daha var.Güzel, anlamlı, milletimizin severek oğluna-kızına verdiği isimlerin hafife alınarak insanları farklı düşüncelere sevk etmesi.Recep, Şaban, Gafur gibi isimler haddi zatında güzel isimlerdir.Ancak filmler sayesinde şimdi farklı anlaşılmalara yol açabiliyor.Halbuki bizim başka neyimiz var.Bir ismimiz, bir de cismimiz.Cisim gelip geçicidir, kalacak olan şeyse ismimiz.

Ben böyle der, böyle düşünürüm.Bilmem sizler ne dersiniz?

Bir şey ifade etmeyen çizgi ve renk faydasızdır; sanatta her faydasız şey zararlıdır     André Gide

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s