DAYI = LİYAKAT

mulakat-torpil-referans-sistem-karikatur

Dayısı olmalı insanın bu hayatta.Hani torpil gerektiren durumlarda kişiyi koruyup kollayacak olanlardan. Ona referans olacak, onu açıkta bırakmayacak. Günlük yaşantımızda sık sık karşılaştığımız ensesi kalın “dayı”lar var ya, işte onlardan bahsediyorum.

  • Eğer o dayı bizimse ve işimizi görmüşse, hısım olmanın gereğini yapmış; maruzatımızı geri çevirmişse hasmane bir tavır takınmıştır.
  • Yok, dayı bizim değilse ve “yiğen”inin olmaz işini olur eylemişse tecrübeli bir hakim gibi olayın “kayırma” olduğu hükmüne varır, sakalını sıvazlayan güngörmüş bir pir-i fani gibi dünyanın çivisinin çıktığından bahsederiz.
  • Ve yine o malum dayı ötekinin dayısı olduğu halde yiğenine bir “güzellik” yapmamışsa bizim gözümüzde bir anda adil bir yönetici oluverir. Hatta çoğu kez böylesine şahısları 3. Ömer mertebesine çıkardığımız bile olur.

İşleri torpillere endeksleyip olaylar dayılar tarafından yönetildiği sürece söylenilecek bir şey her zaman bulunur ve mutlaka bunu söyleyecek birileri olacaktır. Aynen Hoca Merhum gibi… İster eşeğe kendin bin, ister çocuğu bindir; var eşeğe beraber binmeyi dene, olmadı boş eşeğin yanında yaya yürü… Nihayetinde göreceğin şey pes edip “kendine göre doğru” olanı yaptığındır. Ve eğer yapabilmişsen de dayına teşekkür etmeyi unutma 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s