NASIL BİR TV PROGRAMI?

Yok efendim, bu TV programları iyice zıvanadan çıktı.

“Gezelim memleket memleket

Yiyelim tavuk balık et”

diyenlerden Agatha Christie’ye öykünenlere; yarışma programı çeşitliliğinde yarışanlardan üfürükten havadisleri hayat memat meselesi ciddiyetinde tartışanlara… Reyting uğruna her şeyin mübah sayıldığı bir yayın anlayışı ile ne bekleyebilirdik ki zaten?

Başka bir yazımda dizileri konu edinmiş, biri nezdinde eleştirilerimi sıralamıştım. Bu yazımda ise kaliteli bir TV programının unsurlarını inceleyeceğim.

f

1-KONU: Tarih, edebiyat, sağlık, siyaset, din, spor, eğitim, sanat, bilim… Her konunun takip edeni bulunur. Ancak hangi konu olursa olsun günceli yakalayan programın izlenilirliğinin arttığı aşikar. Salgın hastalıkların işlendiği bir programı kış mevsiminde veya mevsim geçişlerinde yapmak yazın yapmaktan daha mantıklıdır. Çocuk istismarı haberlerinin çoğaldığı bir zamanda konuyu hukuk, tarih, vicdan, din ve siyaset gibi çokyönlü ele alan program yapmak gayet tabiîdir ve ses getirir.
2- MİSAFİR: Programı akıcı hale getiren, sevenleriyle (günümüz tabiriyle “fan”larıyla”) programa canlılık katan kişi tabi ki programa katılan davetliden başkası değildir. Bilgisi ile aklı doyuran, hitabeti ile ruha hitap edebilen, davranışları ile gönüllere taht kuran biri programın gündeme oturmasını, hatta sosyal medyadan tekrar tekrar izlenmesini sağlayabilir. Tam aksi durumda ise programın popülaritesi ne olursa olsun programın sonunu gören izleyici sayısı başlangıçtakinden az, diğer haftalara nazaran düşüşte olacaktır.
3- MODERATÖR: Programın konusu hakkında yeterli araştırmayı yapmadığı için kendi programına hakim olamayan insanın hali ne acınasıdır! Davet ettiği kişiyi tanımadan muhabbeti ilerletmek nasıl mümkün olabilir? Halbuki müspet ya da menfi seyircisinin görüşlerine saygı duyup onlara değer verdiğini hissettiren moderatör farklı kesimlerden bir çok insanı programını izlemeye adeta mecbur kılar.
4- SEYİRCİ: Reyting denilen canavarı besleyen seyircidir. Sosyal medyada “TT” (Trend Topic) listesine sokan da seyircidir. Programın sürekliliğini sağlayan, ona yön veren, etkileyen yine seyircidir. Hatta ilk üç maddenin var oluş sebebi dahi seyircidir.

Tabi her programın izleyicisi bir olmaz. Kimi seyirci nice köklü programları hedef tahtasına oturtarak gücünü gösterir kimi seyirci abidik-gubidik programları günün belki de haftanın zirvesine taşıyarak saçmalığını tesciller. At gözlüğü ile programı izleyen, ağzından salyası, burnundan sümüğü eksik olmayan izleyici programın başına musallat olmuş asalak bir yaratıktır.

Dört başı mamur bir program, 4*4’lük bir yapım… Şimdilerde TV ekranlarında bulunması güç pirinç taşı… Hadi beğendiğimiz TV programlarını paylaşalım da gözden kaçan iyi şeyler, güzel emekler heba olmasın. İlk tavsiye benden: “Vapurda Çay, Simit, Sohbet” her pazar TRT ekranlarında yayınlanıyor. Sinirlerin gerildiği, tartışmaların olağanlaştığı programların aksine keyifle seyredilebilirsiniz. İsminin hakkını verdiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

trt4k

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s