15 Temmuz Şehitleri

(Bu konuşma 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma programında öğrencilere hitaben yapılmıştır.)

Sevgili öğrenciler! Anma programları ve törenler ne için yapılır? Geçmişte olan önemli bir şeyi yad etmek ve o konuda bilinci artırmak amacıyla değil mi? Bu gün de 15 Temmuz’da da şehit olanları, yaptıklarının ehemmiyetini anlatabilmek, anlayabilmek için toplandık. O halde sizlerle biraz şehitlik hakkında konuşarak konuşmaya başlayalım.

Şehitlik, en yüce makamlardan biri. Kul hakkı hariç Cenab-ı Hakk’ın kişinin tüm günahlarını affettiği bir rütbe. Yani kul hakkı yemediyseniz düdüğü çalacağınız bir mertebe.

Şehitler ölmez

Arkadaşlar, öldükten sonra kötü insanlar dünyaya geri gelmek isterler. “Ya Rabbi, bizi tekrar dünyaya gönder de iyilik yapalım, iyi insan olalım.” derler. Ama bu mümkün değil tabi. Sınav sona ermiş, bitiş zili çalmıştır. Bu talepleri kabul görmez.

İyi insanlar ise dünyaya geri dönmek istemez. Öyle ya, Cennet nimetleriyle rızıklanırken sabah kalkıp namaz kılmayı, okula/işe gitmeyi, hasta olmayı, üzülmeyi, sinirlenmeyi kim ister ki? Biliyor musunuz, bunun tek istisnası var çocuklar: Şehitler. Sadece şehitler dirilip şehit omayı, yeniden dirilip tekrar şehit olmayı, yeniden ve yeniden bu döngünün tekrarlanmasını isterler. Peygamberimiz (sav) de

Allah yolunda şehit olmak, sonra diriltilip tekrar şehit olmak yine diriltilip tekrar şehit olmak isterdim.” (Buhârî, Îman, 26; Müslim, İmâre, 103, 107)

buyurarak buna dair özlemini dile getirmiştir.

Peki şehit olmak için ne yapalım? Aramızda babası asker ve polis olanlar var. Allah onların ve tüm güvenlik güçlerimizin yardımcısı olsun. Biz de şehit olmak için onlar gibi elimize silah alıp çatışmaya mı girelim? Tabi ki hayır. Çünkü sadece savaşta ölenler şehit olmaz. Bunu yine peygamberimizin hadislerinden öğreniyoruz.

Bordo-bereli

Şehit, Allah yolunda ölenlere denir. Mesela maden faciasında vefat edenlere şehit diyoruz. Aranızda babası orada vefat eden, şehit olanlar var. Allah tüm maden şehitlerimize gani gani rahmet eylesin. İnşallah bir daha böyle facialar yaşamayız. Bakın onlar elinde silah, düşmanla çarpışırken mi can verdiler, hayır. Ama onlara da şehit dedik, diyoruz. Çünkü onlar şu niyetle işe gidiyorlar: “Allah’ım, biz çoluk çocuğumuza helalinden rızık temin etmek için çalışıyoruz. Onların midesine haram girmesin diye alın teri döküyoruz. Bu yolda senin rızana uygun olarak elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz.” İşte bu niyetlerinden dolayı onlar da Allah yolunda sayılıyorlar ve bu yolda vefat ettiklerinden ötürü onlar şehit oluyorlar. Demek ki asıl mesele Allah yolunda olmak ve Allah yolunda ölmek.

soma-maden-faciasi.jpg

Peki olayın size bakan yönüne gelelim. Evet, sizler de Allah yolunda olabilirsiniz. Hem de öyle elinize silah alarak değil. (Öğrencilere elimdeki kalemi göstererek) Sizin en büyük silahınız işte bu!

Eğer siz sabahın seherinde kalkar, sabahın köründe değil çünkü öyle bir vakit yok, işte o güzelim vakitte kalkar ve sabah namazınızı kılarsınız. Kılıyoruz değil mi? (Gülüşmeler) İnşallah. Hah, işte sabah namazını kılıp güzelce kahvaltınızı yaparsınız. El, saç, diş temizliğinizi yapar, abdestinizi tazeleyip ailenizle vedalaşıp yola çıkarsınız. Okula gelirken de “Allah’ım, ben derslerime en iyi şekilde çalışacağım. Öğretmenlerimi güzelce dinleyeceğim. İster matematik, ister müzik; ister Türkçe ister İngilizce… Hangi ders olursa olsun en iyisini yapmaya çalışacağım. Din dersinde sevap kazanılır da resim dersi gereksiz demeyeceğim. En iyi notları alıp iyi bir lise, iyi bir üniversiteye gideceğim. Başta aileme, vatanıma milletime hayırlı bir evlat olacağım. Dinime hizmet edeceğim. Senin adını uzak diyarlara, ıssız gönüllere götüreceğim. Hiç bir şey yapamasam da bu uğurda elimden gelenin en iyisi için çabalayacağım.” derseniz, bilin ki siz de Allah yolundasınız. Ve bunun karşılığını ahirette alacaksınız. Eğer karşılığını göremezseniz gelin ben size vereceğim. Ama bir karşılığı varsa da yarısını alırım, ona göre. (Gülüşmeler)

UotEOzy4

Ama sabah kalkıp “Öf ya, yine mi okul var? Şimdi dört duvar arasına girip daracık sıralarda oturup 40 dakika işkence çekilir mi? Hem de günde 7 defa. Ben 2*2=4’de kalmıştım, bu Matematikçi ne diyor? Daha Türkçe’yi halletmedim, bu İngilizceci ne anlatıyor?” derseniz bu iş olmaz. Öyle olursa insan Allah yolunda çalışan değil kendini beter etme, etrafındakileri heder etme yolunda yarışan kişi olur çıkar Allah korusun!

Son olarak, madem bu kadar insan toplandık, bir işe de yaramış olalım. Buyurun, başta Peygamberimiz (sav) olmak üzere 15 Temmuz şehitlerinin, maden şehitlerimizin ve tüm şehit ve gazilerimizin ruhu için birer Fatiha okuyalım. El-Fatiha!

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s