İSİMLER & SIFATLAR

(Asıl ve fer’i… Birçok mevzuda bu ayrım tatbik edilebilir. Bu yazıda ise mevzu bahis kategorilendirmenin isimler ve sıfatlar üzerinden uygulandığını müşahede edeceksiniz.)
İsimler asıldır, sıfatlar ise o asla tabi hâdis mefhumlardır. Yani sıfatın varoluşu kendine isim arama sergüzeştinden öte değildir.
İsim mirastır ademoğluna, ana-babasından, dedesinden. Bedavadır. Sıfat ise sonradan kazanılır ve sahip olmak için çaba gerektirir. Mesela önce Ahmet olarak doğar sonra profesör ünvanını kendin alırsın.
Öznesiz cümle öğretilse de okullarda bu, pek de mantıklı gelmiyor akla. Çünkü cümle salt yüklem/fiilden de oluşsa – gizli de olsa- özne daima vardır. Zahiren özne yok gibi görünen her yerde hakikatte özne/fail bulunur. Fail olmadan bir fiilin oluşması düşünülebilir mi? Halbuki sıfatsız cümle gayet tabi mümkündür; her ne kadar bazı cümleler renksiz, kokusuz, tatsız kalsa da.
Kalıcı olan asıl olan sıfatlar değil isimlerdir. Ölünce Sayın Profesör Ahmet Bey’i bilmez Münker-Nekir. Onların nazarında olsa olsa Ayşe oğlu Ahmet’sindir. İsminin yanına muzaf olan yine başka bir isimdir; ismin  çekim gücünden kurtulamazsın.
En genel ismin ise “kul “dur. Hele “Allah’ın kulu” şeklindeki isim tamlamasını oluşturabilirsen “En yüce isim”e yakınlığı sebebiyle “en güzel isim”e sahip olursun.
Reklamlar

İSİMLER & SIFATLAR” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s