DÜNYANIN EN GÜÇLÜ CANLISI

İnsan baba olunca bu, yazılarına da yansıyor. Algıda seçicilik diye buna diyorlar galiba. Daha önce baba olmakla ve evlatla ilgili yazı yazmıştım. Bu defa daha özele inerek kız babası olmakla ilgili bir şey dikkatimi çekti.

Sizce dünyanın en güçlü canlısı hangisidir? Aslan mı, fil mi? Belki de dünyanın en büyük canlısı olan balinadır.

Diğer soru: Bu güçlülük kararını verirken belirlediğimiz ölçü ne? Diğer canlılar üzerindeki sayısal etkisi mi? O zaman girdikleri yeri kurutarak bitkilerin ve o bitkilerle beslenen diğer canlıların felaketine sebep olan çekirgeleri saymalıyız.

Başka bir kriter: Maymun, karga, yunus, fare gibi akıl, zeka, hafıza konusunda insana yakınlığı ile dikkat çeken hayvanları da sayabiliriz. Çünkü kainattaki en akıllı canlı insan olduğuna göre ancak insana en çok benzeyen en güçlü olabilir.

Bunların girişte bahsedilen konuyla ilgisi ne mi diyorsunuz? Bir karşılaştırma yapmak için bunları aktardım. O yüzden hadi biz güçle ilgilenelim ve bu yönde ilerleyelim. Bugün bilim dünyasınca dünyanın en güçlü hayvanları olarak nitelendirilen hayvanlar karıncalar. Kendi bünyeleri ile yapabildikleri işler kıyaslandığında fevkalade iş gücüne sahipler. Kendi ağırlıklarının 10 katını bile taşıyabilen bu muhteşem yaratıklar gerçekten inanılmazlar. Bununla ilintili olarak Endonezyalı fotoğrafçı Eko Adiyanko’nun çektiği fotoğraflara göz atmak isterseniz şuraya tıklayabilirsiniz.

karinca

Karıncalarla alakalı bu bilgiden sonra söz konusu soru bende şöyle bir karşılık buldu: Bence dünyada karıncadan da normal bir insandan da güçlü biri var: Kız çocukları.

20 yaş üzeri yetişkin bir erkeğin ideal kilosu yaklaşık 85-90 kg.dır. 1.5-2 yaşındaki kız çocuğunun kilosu ise 9-12 kg arası. Bu ağırlıktaki bir kız, o minicik elleriyle tuttuğu babasını rahatlıkla çöktürebilir, istediği yöne sürükleyebilir.

kiz-babasi

Karıncaların aksine bu işi yaparken hiç zorlanmazlar. Bir bakışı ile babalarını yönlendirebilme hatta ve hatta sadece eliyle işaret ederek bile o koca adamı kendi yanına getirebilme gücüne sahiptirler.

Yeryüzünde bu denli güce sahip başka bir varlık tanıyan varsa beri gelsin!

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ CANLISI” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s