Eksi 2

Günümüzün gözde meslekleriyle gelecekte popüler olacak meslekler bir çok platformda yer alıyor ve konuşuluyor. Ben de önemli gördüğüm fakat eksikliğini hissettiğim iki alanı tavsiye ederek tartışmalara dahil olayım dedim.

1. Yazılım: Günlük yaşantımızda kullandığımız cebimizdeki telefondan altımızdaki arabaya ya da hayatımızda dolaylı olarak yer alan nanoteknolojik eşyalardan uzay araçlarına varıncaya değin her şeyin akıllandığı bir çağdayız. Yapay zeka artık çoğu akıllı geçinenden üstün analiz yeteneğine ve karar verme yetisine sahip. Dolayısıyla yazılım herkesin ehemmiyeti üzerinde hemfikir olduğu bir alan. Öğretmenliğin karizmasının yok olduğu şu zamanda doktor, mühendis, hakim vb. ilk olarak söylenen meslekler de bir yere kadar. Yanlış anlaşılmasın, bunlar önemsiz demeye getirmiyorum ancak doktorun kullandığı ameliyat kolunun, mühendisin kullandığı 3D programlarının, hakimin duruşmada kullandığı telekonferans sisteminin hepsinde yazılımın baş köşede oturduğunu görürsek ne demek istediğimiz aşikar olacaktır. Geleceğin dünyasında hakim gücü belirleyecek, bu alanda rakiplerine fark atanlar olacaktır.

yazilim

Yeri gelmişken Hz. Ali’nin (ra) sözüyle taşı gediğine oturtalım. Şöyle diyor veliler sultanı:

Çocuklarınızı sizin yaşadığınız çağa göre değil, onların yaşayacağı çağa göre yetiştirin.”

2. Din (Fıkıh): Konunun dini bir mesele olması buna para getiren bir meslek olarak bakılmasını sakıncalı kılıyor fakat genel konseptimiz dahilinde bahsetmekte de bir beis olmasa gerek.

Bu madde çok önem arz ediyor. Çünkü bilhassa istismar edilen ve istismara açık bir alan. Bu doğrultuda dahili ve harici düşmanların fitne çıkarma, ifsat etme, sapma ve saptırma yolundaki –maalesef hak yolcusu olarak bizde olmayan- gayretlerine hayret etmemek mümkün değil.

Bir önceki maddede bahsedilen alandaki mağlubiyet dünyada hüsrana sebep olursa da bu alandaki bir yenilgi sonsuz hayatın kaybedilmesine yol açar. Bu yüzden dinin pek paha etmediği çağımızda dört mezhebin görüşlerine vakıf, güncel meselelere çözüm üretebilecek ehl-i sünnet itikadına sahip bir “fakih” lazım. Bu “imam” diyebileceğimiz zat aynı zamanda bilgisi gırtlağından aşağı, kalbine inen bir “Allah dostu” olmalı.

kuduri

Tefsir, hadis, kelam gibi alanlar da elbette mühim lakin fıkıh direkt olarak insana, yaşantısına etki ettiği için boş verilemez, vazgeçilemez bir alan. Zira kişi,

“Usûl-i fıkıh ilmine iyi çalışırsa dininde kuvvetli olur; mantık ilmine iyi çalışırsa ilminde kuvvetli olur.”

Dahası farklı İslam ülkelerinde yetişen bu alimlerin “icma-ı ümmet”i meydana getirecek “fakihler birliği”ni kurması İslam alemi için harikulade olacaktır.

Netice: Her iki alanın da ortak özelliği çok çalışmayı gerektirmesi. Gençliğini bu uğurda harcayacak özverili gençlik istemesi. Binaenaleyh bu tarz cevheri ve yeteneği olan gençleri yönlendirmede başta ebeveyn olmak üzere aile büyükleri, öğretmen, devlet gibi kişinin üzerinde etkisi olan herkesin sorumluluğu var.

Eksi 2” üzerine 4 yorum

  1. Evet Türkiye de yazılım okuyabilirsiniz ama sadece okuyabilirsiniz . İş imkanı yok burda kendinizi çokça gelistirmedikce

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s