Cennet & Cehennem

“Cennet Cennet dedikleri
Birkaç köşk ve huri”

Cenneti böyle tasvir ediyordu Derviş Yunus. El hak, böyledir de. Cennetin görünen kısmını, bildiğimiz tarafını, arzuladığımız yönünü oluşturan manzaramızın eşkali bu. Ancak Cennet’i Cennet yapan bu dış mihraktan ziyade içsel faktörlerin olduğunu düşünüyorum.

Cennet‘te yalan yok, gıybet yok; kin yok, nefret yok; hırs da yok, haset de. E zaten bunların olmadığı bir yerin Cennet olmama ihtimali var mıdır? İlla kıyametin ötesinde ahiret mülkü olmak mecburiyetinde midir?

Yalancı mı?

Yalan söyleme ihtiyacının (!) olmadığı bir hayat zaten huzurlu olmaz mı? Sana karşı yalanın, sahtekârlığın ve dahi ikiyüzlülüğün olmayacağını bilerek yaşamının mutluluğunu kim inkâr edebilir? Kadın cinayetlerinin işlenmediği, kadınların güvenle yaşadıkları toplum cennet ehli değil de nedir? Hararetini Cehennem‘den alan öfkenin yakıcılığını yumuşak huylulukla söndüren gönül, içinde oturulası bir cennet köşkünden daha mı az güzeldir?


Hâsılı Cennet‘in koordinatları insanın kötü duygu, düşünce ve eylemlerinden arındığı yere denk gelir. Ve oradan cennetin sonsuzluğa uzanan bir kapı açılır.

Cennet‘te dolu zevk-ü sefa olacak lakin dünyada olup Cennet‘te olmayan zevkler olacak mı acaba, merak ediyorum. Mesela ilim öğrenmenin zevki var mıdır Cennet’te? Hep gündüzün olduğu Cennet’te gecenin karanlığını aydınlatan, şehrin ışıklarını nurlandıran bir yatsı ezanını dinleme zevkinin yeri ne ile doldurulacak? Biliyorum, zevkin doruklarının yaşanacağı bir yer için nasıl böyle düşünüyorsun diyenler çıkacaktır. Hem de sanki Cennet’i garantilemiş birisiymişim gibi. Ancak benimkisi sadece şu zalim dünyanın türlü acılarına rağmen bana huzur veren şeylerin varlığını belirtmekten ibaret. Sanki bu dünyada olup bu dünyaya ait olmayan şeyler bunlar. Dünyaya inat sonsuz güzel ve latif… Belki bu yüzdendir bunları Cennet’te arayışım.

TRT’de yayınlanan Gönül Dağı dizisini izliyorum arada. Hüznün çevrelediği senaryonun içindeki komik sahneler insanı dizinin içine çekiyor. TRT de bu tarz yapımları seviyor ve hep de tutuyor böyle yapımlar. Leyla ile Mecnun, Yeşil Deniz, Yedi Numara gibi yapımlar hep hayatın içinden; kendisi küçük ölçekli olmasına rağmen etki alan büyük çaplı diziler bunlar.

Neyse, diziye dönelim. Geçenlerde izlediğim bölümde şöyle bir replik vardı: “Unutmaktan daha kötü olan bir şey varsa o da unutulmaktır.”

Cehennem‘in en kötü yanlarından biri de bu olsa gerek diye geçti aklımdan. Yani Allah korusun, Cehennem’e gidecek olsak elbette acının akla hayale gelmeyecek türlerini tadacağız. Lakin bir de oraya girenin Cennet’e giden yakınları, dostları tarafından unutulacak olması da ayrı bir acı vermez mi insana? Cennet’teki tanıdıklarına, sevdiği kişi Cehennem’e düştüğünü bilip üzülmesin diye Cenab-ı Hakk’ın onlara seni unutturması ne kötüdür? Yani aslında sen ontolojik olarak varsın ama bu varlığının bilinmemesi seni bir nevi yokluğa mahkum ediyor. Cehennem’in karanlığında değil Cennet’teki sevdiklerinin zihninden, yüreğinden görünmez oluyorsun.

Geçenlerde okulumuzun matematik öğretmeni ile konuşurken söylediği şey beni çok etkiledi. “Cennet’te herkes aynı yaşta olacak.” inancımızı tirgonometri ile ilişkilendiriyor. Buna dair şöyle ilginç bir örnek verdi:

Bir çocuk ile babasını mukayese edelim.

Baba ile çocuğun yaşları oranı

Çıkan oranlar birbirine eşit midir, değildir. Dikkat edilirse yıllar arttıkça oran 1’e yaklaşıyor. Bunu da şöyle anlatıyoruz: Madem biz sonsuza kadar gideceğiz. Mesela “n” yıl gittiğimizi varsayalım. O halde “n” sene sonra çocuğun yaşı ne olacak? n+10. Babanın yaşı ne olacak? n+30 Peki bu bizim “n” değerimiz nereye gidiyordu? Sonsuza gidiyordu. Demek ki biz “n” sonsuza giderken bir ifadenin limiti ne olur diye sorarsak ne olur?

Limit

Bu ne demekmiş? Sonsuz yıl sonra bizim yaşlarımız oranı 1 olacak demek. Bu ne demek hocam? Her ikisi de aynı yaşa gelecek demek. Sonsuz yıl sonra insanların yaşları aynı olacak.

Reklam

Cennet & Cehennem” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s