Fotoğrafların Dili

İnsan beyni görsel olarak çalışır. Şekilleri, sair şeylere nazaran daha iyi anlar, anlamlandırır. Kalıcılığı da bir o kadar uzun ömürlü olur. Bunun en önemli kanıtlarından biri rüyalardır. Çünkü biz rüyaları şekillerle görürüz. Zira “ben rüyamda taksi gördüm”  diyen birisi “sarı renkli, dört tekerlekli, muhtemelen plakasında ‘T’ olan bir aracı” görmüştür. Yoksa T, A, K, S ve İ harflerini görmemiştir.

Fotoğraf denilen şey de fotografik olarak çalışan beynimizin dış dünyasıdır.Gerçek hayatın kendisi, dondurulmuş bir anı ve an içindeki süresizlik halidir. İnsanı düşündüren, soru sorduran, inandıran, tetikleyen, duygulandıran ve yaşatan bir deklanşör  ötedeki yansımadır.

Şiir, çok ile anlatılanı az ile ifade edebilmektir. Fotoğraf da şiir gibidir, hatta daha da ötesidir. Fotoğrafı çekerken vizörle sınırlandırdığın küçük film karesi, bakarken kadrajından taşıp evrensel bir boyuta ulaşır. Bir binayı “Yapısı şöyle, kapısı böyle” diye tarif etmektense bir fotoğrafını görmek onu somut hale getirir, daha bir anlaşılır kılar.

Avrupa’nın insan haklarına verdiği (!) değeri 3 sayfa bilemediniz  5 sayfa yazı yazabilirim. Fakat yukarıdaki fotoğrafın verdiği tadı zinhar vermeyecektir. Çünkü -mesela- bir nisan sabahını anlatan yazar kendi düşlediği alemi kendi diliyle anlatır ki okurun canı sıkılabilir. Halbuki bir nisan sabahının fotoğrafına bakan kişi onu kendi yorumlar. Kendi dünyasında oluşturduğu, kendine ait hisleri kendi istediği şekilde yaşar. Böylece o fotoğrafı benimsemesi bahsi geçen yazıya göre daha hızlı ve kolay olur.

İnsanın bir fotoğrafla ilişkisi bambaşka bir şeydir.Bir fotoğrafa bakmak -başka birinin fotoğrafına bakmak dahi olsa- insanın kendisine bakmasıdır aslında. Bazen ihtiyacını görmesidir, bazen gizlediğini…Kimi zaman geride bıraktıklarını görmesi olur kimi zaman ise heves ettiklerini… Mesela bir düğün fotoğrafına bakarken aslında kendi düğün fotoğrafına bakar insanlar.Hatta “bizim düğünümüzde de şöyle olmuştu” diye devam edildiğine şahit olmayanımız yok gibidir.

Geçmiş ve gelecek arasında bir köprüdür fotoğraf. Eğer çevrenizde fotoğrafın bu gücünü hala kabul etmeyenler varsa onları Abdülhamid Han’a havale edin. O yüce hakan ne der, nasıl der,  varın kendi ağzından dinleyip kendi kulaklarınızla işitin:

“Her resim bir fikirdir. Bir resim yüz sayfalık yazı ile ifade olunamayacak siyasi, hissî manaları telkin eder.”

Fotoğrafların Dili” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s